Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Mule

The Mule

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Days

Days

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blissfully Yours

Blissfully Yours

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cave of Forgotten Dreams

Cave of Forgotten Dreams

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Railway Sleepers

Railway Sleepers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Outlaw Samurai

Three Outlaw Samurai

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Face

Face

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Host

The Host

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
White Dog

White Dog

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Outrage Coda

Outrage Coda

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Empire of Dust

Empire of Dust

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
31
One Day in the Life of Andrei Arsenevich

One Day in the Life of Andrei Arsenevich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slon Tango

Slon Tango

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bullfight in Okinawa

Bullfight in Okinawa

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Zoo Piece

Zoo Piece

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An Owl Is an Owl Is an Owl

An Owl Is an Owl Is an Owl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat Listening to Music

Cat Listening to Music

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Koumiko Mystery

The Koumiko Mystery

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Letter from Siberia

Letter from Siberia

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry