isla has written 10 reviews for films rated ★★★★½ .

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★½

    yoda in the originals: hee hee hoo hoo little creature i am. ooooo huuhuhuhu
    yoda in the prequels: backflip i do. responsible for war crimes i am.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★½

    the hulk dabbed. thor said “noobmaster69” out loud. korg plays fortnite. i need everyone to understand none of these are jokes

  • Across the Universe

    Across the Universe

    ★★★★½

    this is the only movie ever made

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    objective best parts of this movie in no particular order:
    - bucky picking up rocket and spinning around with him like julie andrews
    - wong pretending that masters of the mystic arts don’t carry money when dr. strange is going to get something from the deli
    - “you’ll die alone.” “she’s not alone.”
    - “i am groot.” “i am steve rogers.”
    - “we kick names and take ass.”
    - the cloak of levitation doing more superhero work than the rest…

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★½

    upon rewatching, i now understand Jaws is the hero of the movie Jaws. they wouldn’t name the movie after him if he wasn’t. he's the hero for eating these martha’s vineyard goons and the true villain is, i guess, capitalism. let's hear it for Jaws The Shark from the movie Jaws!

  • Jennifer's Body

    Jennifer's Body

    ★★★★½

    “People expected ‘Jennifer’s Body’ to make so much money,” Fox said flatly. “But I was doubtful. The movie is about a man-eating, cannibalistic lesbian cheerleader, and that pretty much eliminates middle America. It’s obviously a girl-power movie, but it’s also about how scary girls are. Girls can be a nightmare.”
    – The Self-Manufacture of Megan Fox (The New York Times Magazine)

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★½

    me in a ghibli movie, ideally: i take a block of cheese, a loaf of bread, and some apples and wander through the flower-specked mountains wrapped up in a shawl, and i happen to wander into a moving castle and fall in love with a cute wizard or find myself or something

    me in actuality (deep in the woods, dragging a duffle bag full of Kraft Singles™ and hopelessly lost): where’s totoro

  • Ratatouille

    Ratatouille

    ★★★★½

    this movie is so wild... . in the first 20m a woman points a shotgun at the protagonist and tries to shoot him multiple times, brings down the roof of her own house, and subsequently gasses it. then the rat goes to paris and meets the bastard son of a dead chef and almost dies. again. several times. many times! almost gets locked in an oven. and then drowned. then some shit happens and he controls the bastard son by…

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★½

    the first time i found out that quentin tarantino has a foot fetish, i looked long and hard at a picture of him, looked into his eyes, and realized that somewhere, deep down, i had always known this

  • Watchmen

    Watchmen

    ★★★★½

    [viewed the ultimate cut] i would've given 5 stars but that hallelujah scene is unforgivable