islacw has logged 197 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Megan Is Missing

Megan Is Missing

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
19
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
His House

His House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cloud 9

Cloud 9

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
5 Centimeters per Second

5 Centimeters per Second

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
No. 6

No. 6

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Double Daddy

Double Daddy

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Host

Host

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dude

Dude

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry