• The Lion King

    ★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★½

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

  • Aladdin

    ★★★½

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★½

  • Beauty and the Beast

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Home Alone

    ★★★

  • Awakenings

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★½

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★½

  • Darfinkar & Donickar: The Movie

    ★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★½

  • Castle in the Sky

    ★★★½

  • Charter Trip 2: Snowroller

    ★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • Ronia, The Robber's Daughter

    ★★★

  • The Karate Kid

    ★★★

  • Ghostbusters

  • Gremlins

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★½

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★½

  • The Charter Trip

    ★★

  • The Shining

    ★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★

  • Vi hade i alla fall tur med vädret

    ★★★

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

    ★★★½

  • Alien

    ★★★★

  • The Brothers Lionheart

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • Christopher's Christmas Mission

    ★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

  • A Clockwork Orange

    ★★★★

  • The Aristocats

    ★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★½

  • Peter Pan

    ★★★

  • Alice in Wonderland

  • Bambi

  • Dumbo

    ★★★

  • Pinocchio

    ★★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★