• Haru

    Haru

    ★★★★½

    ( ^ ─ ^ )

    Saved this one for the end of the year and it didn't disappoint <3

  • Scott Pilgrim Takes Off

    Scott Pilgrim Takes Off

    ★★★★

    SOO MUCH BETTER THAN THE MOVIE

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★

    Absolutely fucking phenomenal 

    Don’t have much to say cause this is def one to take in but some quick thoughts:

    DiCaprio’s best performance to date and De Niro’s ferocity feels as vital as ever, yet Gladstone might be the star here - some of the most striking expressions of just pure devastation I’ve seen lately 

    Even if there’s a few sequences that feel uneven to the pacing of the film (court comes to mind), Thelma’s editing is so fluid it’s…

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★

    Drifts here and there in its historical recollections, but when focused it’s a feat to behold in its sprawling density. Nolan’s exploration of the chain of politics alongside the discovery is both thrilling and terrifying in its magnitude. Was initially a bit disappointed by how Nolan only hints at the physical disfiguration the bomb caused in a few moments of surrealism, but now I think there’s a smart weight to their brevity and implications - heightened by the abrasive sounds.…

  • Barbie

    Barbie

    ★★★½

    Genuinely one of the best satires I’ve seen in a minute, very cool to see a film with this much Demy influence be a crowd hit too

    Ryan Gosling MVP, absolutely legendary comedic timing

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★½

    Having dabbled in long-distance and it almost being a year since I moved to New York after living my whole life in Asia, this one hit way too close to home - those locations just pass by with time like a flash and you start to wonder how much of them is still within you

    Celine Song brings such a refreshing outlook on the things left unsaid, there’s an abundance of underlying tension in the restraint here that lingers and…

  • Cunk on...

    Cunk on...

    ★★★★

    funniest shit I’ve seen in a while

  • Aftersun

    Aftersun

    ★★★★★

    God can't even write about this one, I just know it's gonna linger so hard with its aching subtlety and gradual distance

    The best debut film I have seen in years, absolutely fucking unreal way to end the year

  • Nope

    Nope

    ★½

    Oof, so devoid of any atmosphere (that first hour alone was so irredeemably tedious that even Hoyte can’t save it) and so crass in the execution of its unbelievably on-the-nose themes that Peele might as well just shout in my face "AHHHHHH IT'S ALL A SPECTACLE!!"

    Somehow that’s not even the worst part, this is genuinely a contender for the least interesting characters in any horror film 🥶🥶

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★½

    "O Captain! My Captain!"

    As someone who is increasingly struggling with how confined educational systems are in relation to an ideal career path, this destroyed me. Even if I’ve fortunately not had to deal with these issues, I know people who have and the general notion of an endless amount of individuals being stripped of deep passions they’ve yet to fully realize is beyond depressing. Dead Poets Society might not be subtle in how it explores this and the teachers…

  • Raise the Red Lantern

    Raise the Red Lantern

    ★★★★

    Couldn't ask for a much better intro to Zhang Yimou for me, straight up one of the most haunting final acts I've ever seen holy shit

  • The Fifth Seal

    The Fifth Seal

    ★★★½

    The reactions are way more interesting than the question itself, which I really don’t find that thought provoking personally, and so I just much prefer viewing The Fifth Seal as an exploration of how psychological obsession and its lack of control can fester in facets of life. In that sense, it’s a damn effective movie because it really feels like the four main characters are re-evaluating their own lifestyle choices (especially in a sequence when they return to their homes…