Ishan has logged 162 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Martin

Martin

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mass

Mass

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Images

Images

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
At Midnight I'll Take Your Soul

At Midnight I'll Take Your Soul

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★½
Edit this entry  
23
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Grease XXX: A Parody

Grease XXX: A Parody

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
VGHS: The Movie

VGHS: The Movie

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★
Edit this entry  
29
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★½
Edit this entry  
27
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Keoma

Keoma

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bullet in the Head

Bullet in the Head

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
War and Peace

War and Peace

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry