Ishan has logged 102 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★½
Edit this entry  
15
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
Alamar

Alamar

2009
×
Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
FLCL

FLCL

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
Edit this entry  
12
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
Edit this entry  
02
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
Edit this entry  
01
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City of God

City of God

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
My Family

My Family

1995
×
Edit this entry  
17
Black Is … Black Ain’t

Black Is … Black Ain’t

1994
×
★★★½
Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cure

Cure

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
Edit this entry  
14
The Skeleton of Mrs. Morales

The Skeleton of Mrs. Morales

1960
×
★★★
Edit this entry  
13
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
Edit this entry  
13
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Edit this entry  
11
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★½
Edit this entry  
10
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Official Story

The Official Story

1985
×
Edit this entry  
04
City of Pirates

City of Pirates

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★½
Edit this entry  
21
The Liberator

The Liberator

2013
×
Edit this entry  
21
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
14
Camila

Camila

1984
×
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Limite

Limite

1931
×
★★½
Edit this entry  
08
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Macario

Macario

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★½
Edit this entry  
05
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★
Edit this entry  
04
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★½
Edit this entry  
03
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry