Sort by

Ishan has logged 58 entries for films during September 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★
Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Eagleman Stag

The Eagleman Stag

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
Edit this entry  
26
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Irreversible

Irreversible

2002
×
Edit this entry  
25
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Eye Contact

Eye Contact

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★½
Edit this entry  
19
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
18
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★½
Edit this entry  
17
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Edit this entry  
17
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Primer

Primer

2004
×
★★½
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
In Hands Reach

In Hands Reach

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Best F(r)iends: Volume 1

Best F(r)iends: Volume 1

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Room

The Room

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★½
Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Edit this entry  
07
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Edit this entry  
07
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
Edit this entry  
07
Rejected

Rejected

2000
×
Edit this entry