Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
07
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★
Edit this entry  
31
Haru

Haru

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Céline

Céline

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
17
May December

May December

2023
×
★★★½
Edit this entry  
10
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scott Pilgrim Takes Off

Scott Pilgrim Takes Off

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Requiem for a Heavyweight

Requiem for a Heavyweight

1962
×
★★★½
Edit this entry  
29
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1992
×
★★★★
Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
01
The Tatami Galaxy

The Tatami Galaxy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★½
Edit this entry  
02
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
30
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
16
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★½
Edit this entry  
19
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Servant

The Servant

1963
×
★★★★
Edit this entry  
04
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★
Edit this entry  
27
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Cunk on...

Cunk on...

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
Edit this entry  
20
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
And the Ship Sails On

And the Ship Sails On

1983
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★½
Edit this entry  
22
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry