Sort by

Isaiah_ad has logged 615 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The River

The River

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barbie

Barbie

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killer

The Killer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Monster House

Monster House

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

2023
×
Read the review Edit this entry  
27
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween II

Halloween II

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry