Sort by

isa has logged 356 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
01
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Romance & Chocolate

Love, Romance & Chocolate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbie: A Fashion Fairytale

Barbie: A Fashion Fairytale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Barbie: The Princess & The Popstar

Barbie: The Princess & The Popstar

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twitches

Twitches

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry