Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Mercury Rising

Mercury Rising

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Uncle Drew

Uncle Drew

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Doomsday

Doomsday

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Alpha Dog

Alpha Dog

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Polka King

The Polka King

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
El Camino Christmas

El Camino Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

Pokémon the Movie: Secrets of the Jungle

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stretch

Stretch

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Croods

The Croods

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Night Hunter

Night Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Invader ZIM: Enter the Florpus

Invader ZIM: Enter the Florpus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Party

The Party

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paul

Paul

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Handsome: A Netflix Mystery Movie

Handsome: A Netflix Mystery Movie

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Megamind

Megamind

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry