King has logged 66 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Invasion

The Invasion

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
American Pie Presents: Beta House

American Pie Presents: Beta House

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Karate Kid

The Karate Kid

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Affair

The Affair

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blade

Blade

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Connecting

Connecting

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
In Between Spaces

In Between Spaces

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
So Close

So Close

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shoemaker

The Shoemaker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Girly Is In Control of His Life

Girly Is In Control of His Life

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Colossal

Colossal

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Silence

The Silence

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ultraviolet

Ultraviolet

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Kalel, 15

Kalel, 15

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Open House

The Open House

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Naomi and Ely's No Kiss List

Naomi and Ely's No Kiss List

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nerve

Nerve

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Apat Dapat, Dapat Apat

Apat Dapat, Dapat Apat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mortal Instruments: City of Bones

The Mortal Instruments: City of Bones

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry