King has logged 33 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wedding Curse

The Wedding Curse

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Moments of Love

Moments of Love

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Salt

Salt

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Pie

American Pie

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Heneral Luna

Heneral Luna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Starting Over Again

Starting Over Again

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Catacombs

Catacombs

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Imagine You & Me

Imagine You & Me

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Seclusion

Seclusion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry