• Rango

    Rango

    ★★★★

    Heyyyy I finally decided to watch this, and I was not disappointed. Fantastic production design along with interesting animation and photography, this certain is a one-of-a-kind animated movie.

  • The Prince of Egypt

    The Prince of Egypt

    ★★★★★

    HOLY SHIT, HOW DID I SKIPPED ON THIS FOR SO LONG???

    Insanely powerful music, gorgeous animation and brutally uplifting in the end. DreamWorks used to be something truly special. When they want, they are able to pull off some of the best movies I’ve ever seen.

  • Moonfall

    Moonfall

    ★★★

    This is the movie equivalent of you having a clear idea for the group project and then that guy who you don’t really trust comes in and redoes half your work.

    In Sokka voice: But the effects were decent!

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

    “There’s a way, and I know that I have to go away. I know… I have to go…” ❤️

  • Death Note

    Death Note

    ★★★½

    Mid Note????

    Yeah, this may be one of the most difficult ratings I’ve given, because honestly my thoughts have shifted infinitely while I watched the show. I do recognize some of the amazing parts this show has, but they ultimately pale because of its flaws.
    My main problem with this: LIGHT
    He is without a doubt one of the most intelligent characters I’ve ever seen, and yes, that gets me frustrated with it. I can’t help but to compare him…

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★

    “The shroud of the dark side has fallen. Begun, the Clone War has…”

    CHILLS

    Yeayeayea, I get most of the criticisms, like bad dialogue, corny acting, messy plot or aged CGI. But I mean… it’s too hard for me to hate on this movie, I just have a blast every time I see it. As Star Wars as basically my religion, I tend to always look for the positive stuff, for better or worse. And Attack of the Clones, while…

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★★

    I’d definitely watch another 30 minutes of Tom Cruise and Kelly McGillis just staring at each other, desperately trying not to eat each other while Take my Breath Away plays endlessly in the background

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★

    I literally just watched this because I laugh to death every time I see the “Why isn’t it possible?” clip in memes…
    Not what I expected…. 💀

  • Ex Machina

    Ex Machina

    ★★★★½

    Damn, Poe really went full revenge mode on General Hugs huh

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    Aye aye lads, we’re in front of one of the best movies I’ve ever seen

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★

    Daaaaaaaamn
    “Robert Eggers, we’ll be looking at your career with great interest”

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★½

    Ngl Eggers is making me question if other movies are even worth watching