Sort by

irish has logged 239 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
06
Ocean Studies

Ocean Studies

1906
×
Edit this entry  
05
The Runaways Live in Japan

The Runaways Live in Japan

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
In the Time It Takes to Get There

In the Time It Takes to Get There

2019
×
Read prior review Edit this entry  
03
Once Upon a Wintertime

Once Upon a Wintertime

1948
×
Edit this entry  
02
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read prior review Edit this entry  
01
Watchmen

Watchmen

2001
×
Edit this entry  
30
So Near, Yet So Far

So Near, Yet So Far

1912
×
Edit this entry  
28
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Wintertime

Once Upon a Wintertime

1948
×
Edit this entry  
11
Emma

Emma

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2024
×
Edit this entry  
07
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Je Vous Aime

Je Vous Aime

1891
×
Edit this entry  
02
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Faust: Appearance of Mephistopheles

Faust: Appearance of Mephistopheles

1897
×
Edit this entry  
31
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry