• A Faraway Land

  • Holidate

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • The Haunting of Bly Manor

  • Hubie Halloween

  • American Murder: The Family Next Door

  • The Devil All the Time

    ★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★★

  • If Anything Happens I Love You

  • The Half of It

    ★★★½

  • A Quiet Place Part II

  • Eli

    ★½

  • Zombieland: Double Tap

  • The Irishman

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★

  • The Platform

    ★★

  • Joker

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Scary Stories to Tell in the Dark

  • Weathering with You

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★

  • Murder Mystery

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Guava Island

    ★★

  • Five Feet Apart

    ★★★

  • Isn't It Romantic

  • Aurora

  • Dumplin'

    ★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Aquaman

    ½

  • Instant Family

    ★★★★

  • Bird Box

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Heaven's Waiting

    ★★★½

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★½

  • Green Book

    ★★★★★

  • The House with a Clock in Its Walls

    ★★½

  • A Star Is Born

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★★

  • The Girl Allergic to Wi-Fi

    ½

  • Crazy Rich Asians

  • The Little Mermaid

    ½

  • Mamma Mia! Here We Go Again

  • Dear Ex

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Love, Simon

  • Isle of Dogs

  • Black Panther

    ★★★

  • Hereditary

    ★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

  • Gerald's Game

    ★★★★

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★½

  • Downsizing

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

  • Veronica

    ★★★

  • Death Note

    ★★½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★

  • 47 Meters Down

    ★★

  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales

  • Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul

    ★★

  • Okja

    ★★★★

  • Everything, Everything

    ★★★