• Ticket to Paradise

    Ticket to Paradise

    ★★★

    GOD I LOVE ROM-COMS

  • Save the Last Dance

    Save the Last Dance

    ★★½

    the soundtrack tho

  • Before Sunset

    Before Sunset

    ★★★★★

    I love everything about this trilogy

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★½

    Rewatching this for the 100th time, and that yellow silky dress Kate Hudson wears at the end is as stunning as ever 💛

  • Submarine

    Submarine

    ★½

    everyone say thank you Alex Turner. literally the best part of this movie

  • Stuck in Love

    Stuck in Love

    ★★★★½

    I aggressively Love 2012 movies. so soothing and therapeutic and the soundtrack is everything!

  • A Walk to Remember

    A Walk to Remember

    ★★★★★

    “I’ll always miss her, Our love is like the wind, you can’t see it but you can feel it” the way he describes her love 
    SOBBING

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★½

    the insane amount of sweat…. multi million dollar jets and they can’t spare a couple bucks for an air conditioner?

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★★

    "You are interested in the power of a woman. In a woman's deep strength and creativity. You're becoming this woman. You need to resign yourself to the awkwardness of life. Only if you find peace within yourself will you find true connection with others."

    Watching this trilogy for the first time was life changing ❤️

  • Life As We Know It

    Life As We Know It

    ★★★★

    there is just something so warm and nostalgic about this movie it melts my heart 

    Katherine Heigl romcom queen slays it every time

  • Caramel

    Caramel

    ★★★★★

    ‎نادين لبكي Supremacy ♥️

    the ultimate definition of Lebanese beauty, this film means a lot to me

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    i watched this movie as a kid and idk sm of it resonated. it was the first time i really saw a dysfunctional family w distinct personalities. I love it