• American Gigolo

    American Gigolo

    ★★★

  • Manhattan Baby

    Manhattan Baby

    ★★

    To compare this film to a Goosebumps novella would be an insult to my man, R. L. Stine. I don't know what to compare this to.

    "The test results are in..."[close-up on a woman's eyes, suspense in the air.] "That sand was from Ancient Egypt..." [😱😱😱😱😱 Gasp!]

    This thing is chock full of these kinds of weird revelations that we are, I guess, meant to be so fucking floored with and losing our shit over, but they are instead, just…

  • Mr. Harrigan's Phone

    Mr. Harrigan's Phone

    [Backlogged like a mf. Here's some more weak shit I watched in November]


    Stephen King is so obsessed with the Wayz app and iPhones now; it's disgusting. Unfortunately, I think he's more focused now on staying relevant then actually telling a good story. I love so many of his works: The Dark Tower series, Rita Hayworth and The Shawshank Redemption & The Body from Different Seasons, Lisey's Story. He's given us Pennywise and the Overlook Hotel and Christine and the lit-loving,…

  • Cop Land

    Cop Land

    ★★★★½

    My, God, where has this film been all my life?

    Sadly, this is my first Liotta film since his passing. RIP, king. It was so good seeing him in this and he tore up the screen in a coked-out rage.

    Absolutely stacked cast here including the heavy hitters Keitel, Liotta and De Niro. And they're just the supporting actors? Yes. In the lead is Sly Stallone playing a gentle, sensitive, machismo-less role. What the hell? And it was perfect. I…

  • The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★★★

    Enjoyed this a couple days after Thanksgiving with family. It surpassed my expectations.

    Gunn chose this opportunity to spotlight both the very lovely Pom Klementieff and her character Mantis. And this has been long overdue, frankly. She's so vibrant and funny and just flat-out lovable in this. If you haven't seen that badass episode of Black Mirror (short film, really) with Klementieff in it, Striking Vipers, then what are you even doing? Mantis and Drax made for some hilarious fish…

  • Trouble Every Day

    Trouble Every Day

    ★★★★

    [Warning: this review is anatomical]

    TROUBLE EVERY DAY
    OR :
    Psychosexual the Movie
    OR:
    Mons Pubis the Movie

    I've watched enough Claire Denis films to know that the auteur loves to capture pubic hair and semen on celluloid. Hey, no judgements here. I guess, though, I should have been more prepared or at least expecting to see Vincent Gallo frenetically masterbating to completion. Good thing I'm an adult.

    I really enjoyed this. Watch Beatrice Dalle in the throws of bloodlust…

  • Addams Family Values

    Addams Family Values

    ★★★★

    Wednesday Addams is, in my boisterous opinion, definitely a neurodivergent - coded character, and I just love her. She's relentless with her savage quips and ruthless takedown of the privileged upper-class, skewering those who are, amusingly enough, in her same tax bracket, the Addams' being a well-off, wealthy family, after all. And it was nice seeing her vulnerable side this time around, she opening herself up to young love. And the young Ricci plays her expertly, so fleshed out and…

  • Zombi Child

    Zombi Child

    ★★★½

    My introduction to the top-hatted, face-painted Baron Samedi was likely my viewing of the James Bond film, Live and Let Die, and that was before I knew who the character was, when I was a child, and then again, more recently in the late 90s when using him as a bonus character on the beloved Nintendo 64 title, Goldeneye 007. And then finally when I read Ian Fleming's pulpish spy novel. The Baron is not taken all that seriously in…

  • Stutz

    Stutz

    ★★★

    Jonah Hill's therapist, Dr. Phil Stutz is an angel sent from heaven, a real high-quality human being, absolutely full of life and vitality and is funny, too. This is worth the watch just to hear him share both his life story and his ideas and methods for improved mental health.

    One good takeaway I also learned this year that was one of Jonah's learnings--something that is just not being put out there a whole lot-- is how food, and specifically…

  • A Christmas Story Christmas

    A Christmas Story Christmas

    ★★★½

    Not a standalone by any means, ACSC (2022) relies heavily on your enjoyment of the original film. A Christmas Story is something I try to get in every December, and I never get tired of it. So I welcomed this unexpected sequel and was pleasantly surprised most of the time. It's well written, likely because it was based on a book, and in turn, doesn't feel like a cash grab by any means. It nearly strayed into Cobra Kai territory…

  • Lady Blue Shanghai

    Lady Blue Shanghai

    I've got the blues... The Lynchian blues, so I'm not sad at all, just tickled shitless. The blue Disc of Sorrow, the White Lodge blue rose and, of course, Blue Velvet, meet Lady Blue Shanghai.

    This is probably the first time anyone has ever tried to sell me a luxury handbag, and I'm not even mad about it.

    Being something Lynch put his hands on, I gobbled this right up as a Thanksgiving dessert.

    Happy Thanksgiving, fam. I'm thankful for you.

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★★★½

    Spooky Season 2022 (Final thoughts)

    This is kind of like if Bong's Memories of Murder and Villeneuve's Prisoners had a Rosemary baby with hooves and secret demonic parentage.

    I refuse to elaborate, of course, but I really enjoyed this. The emotions were high, there was a shitload of the titular wailing as you might have guessed and there may have been some supernatural shit going down.

    I'm a sucker for anything portraying a parent trying to save their kids from…