Sort by

Joseph has logged 50 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
Read the review Edit this entry  
29
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jagged

Jagged

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Starlet

Starlet

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Junior

Junior

1994
×
Read the review Edit this entry  
18
Help

Help

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
Read the review Edit this entry  
16
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Flesh + Blood

Flesh + Blood

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
Read the review Edit this entry  
15
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
Edit this entry  
13
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
Read the review Edit this entry  
09
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rikki-Tikki-Tavi

Rikki-Tikki-Tavi

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Transfer

Transfer

1966
×
Edit this entry  
04
Antiviral

Antiviral

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Camera

Camera

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marcel the Shell with Shoes On, Two

Marcel the Shell with Shoes On, Two

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marcel the Shell with Shoes On, Three

Marcel the Shell with Shoes On, Three

2014
×
Edit this entry  
01
Mainstream

Mainstream

2020
×
★½
Read the review Edit this entry