Sort by

Joseph has logged 549 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
Edit this entry  
23
The Simpsons: When Billie Met Lisa

The Simpsons: When Billie Met Lisa

2022
×
Edit this entry  
21
Demonoid: Messenger of Death

Demonoid: Messenger of Death

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sr.

Sr.

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry & Meghan

Harry & Meghan

2022
×
Edit this entry  
19
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Idina Menzel: Which Way to the Stage?

Idina Menzel: Which Way to the Stage?

2022
×
Edit this entry  
11
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Jackass 4.5

Jackass 4.5

2022
×
★★½
Edit this entry  
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: The Tall Grass

Love, Death & Robots: The Tall Grass

2021
×
★★
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Lot 36

Lot 36

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
07
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
LEGO Star Wars Holiday Special

LEGO Star Wars Holiday Special

2020
×
Edit this entry  
03
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mr. Harrigan's Phone

Mr. Harrigan's Phone

2022
×
Read the review Edit this entry  
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stutz

Stutz

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spookies

Spookies

1986
×
★★½
Edit this entry  
21
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★
Read the review Edit this entry