Sort by

Joseph🧟 has logged 59 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Edit this entry  
19
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Firestarter

Firestarter

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Martin Scorsese's Quarantine Short Film

Martin Scorsese's Quarantine Short Film

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Edit this entry  
12
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Read the review Edit this entry  
09
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Crow

The Crow

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry