Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stutz

Stutz

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spookies

Spookies

1986
×
★★½
Edit this entry  
21
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Sole Survivor

Sole Survivor

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elvira's Haunted Hills

Elvira's Haunted Hills

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story Christmas

A Christmas Story Christmas

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit

The Hobbit

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jenifer

Jenifer

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Spine of Night

The Spine of Night

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Gate

The Gate

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zen – Grogu and Dust Bunnies

Zen – Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
12
Puppet Master

Puppet Master

1989
×
★★½
Edit this entry  
11
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Waxwork

Waxwork

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Basket Case 2

Basket Case 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: Tales of the Jedi

Star Wars: Tales of the Jedi

2022
×
★★★
Edit this entry  
04
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Demonia

Demonia

1990
×
★★★
Edit this entry  
03
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★½
Edit this entry  
01
The Viewing

The Viewing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghost

Ghost

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cemetery of Terror

Cemetery of Terror

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Edit this entry