Sort by

amelia has logged 125 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Edit this entry  
21
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stardust

Stardust

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★½
Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Edit this entry  
02
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Edit this entry  
31
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Edit this entry  
28
Maurice

Maurice

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tag

Tag

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
10
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Edit this entry  
07
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wilde

Wilde

1997
×
★★½
Edit this entry