Sort by

HeWhoCanDigIt has logged 296 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Beast Within

The Beast Within

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Frozen River

Frozen River

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Descendants

The Descendants

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
13th

13th

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
The Ivory Game

The Ivory Game

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Red Pill

The Red Pill

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Gringo: The Dangerous Life of John McAfee

Gringo: The Dangerous Life of John McAfee

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
31

31

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Them!

Them!

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silence

Silence

2016
×
★½
Edit this entry  
02
Room

Room

2015
×
★★
Edit this entry  
01
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mechanic: Resurrection

Mechanic: Resurrection

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Compulsion

Compulsion

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hell Comes to Frogtown

Hell Comes to Frogtown

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Falls

Mulholland Falls

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Violent Saturday

Violent Saturday

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snowden

Snowden

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
Monkey Shines

Monkey Shines

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Operation: Daybreak

Operation: Daybreak

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anthropoid

Anthropoid

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Ardennes

The Ardennes

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry