• Terra Femme

  • Bad Luck Banging or Loony Porn

  • A Love Song in Spanish

  • The Witches of the Orient

  • Landscapes of Resistance

  • We're All Going to the World's Fair

  • All Light, Everywhere

  • Superior

  • I Was a Simple Man

  • On the Count of Three

  • The Most Beautiful Boy in the World

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • The Rifleman

  • Ploy

  • Son of Monarchs

  • Red Post on Escher Street

  • Dear Comrades!

  • The End of Suffering (A Proposal)

  • Point and Line to Plane

  • The World to Come

  • Shiva Baby

  • The Trip to Greece

  • South

  • The Nest

  • Małni – Towards The Ocean, Towards The Shore

  • Shirley

    ★★★★

  • Time

  • Little Women

  • In Event of Moon Disaster

  • Signal 8

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★

  • Cyprus Avenue

  • Undone

    ★★★★½

  • Sound of Metal

  • Hustlers

    ★★★½

  • Jallikattu

    ★★★½

  • Our Lady of the Nile

    ★★★

  • The Cave

    ★★★★★

  • Martin Eden

    ★★★

  • The Laundromat

    ★★★★

  • Joker

    ★★

  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

  • First Cow

  • Ad Astra

    ★★½

  • Black to Techno

    ★★★

  • Test Pattern

  • Pier Kids: The Life

  • Gautam & Buddha

  • The Viewing Booth

    ★★★

  • The Traitor

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★½

  • Papicha

    ★★★

  • Atlantics

    ★★★½

  • The Swallows of Kabul

    ★★★½

  • Bacurau

    ★★½

  • Bull

    ★★½

  • Yesterday

  • Madame

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Mickey and the Bear

  • The Beach Bum

    ½

  • Goodbye Thelma

  • The Hottest August

  • We Were Hardly More Than Children

    ★★★★★

  • Talking About Trees

  • Fordlandia Malaise

  • I Was at Home, But...

    ★★

  • Synonyms

  • The Souvenir

    ★★★★

  • Luce

    ★★★★