Sort by

matt 🔪 has logged 298 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
½
Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 1

2011
×
Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Paprika

Paprika

2006
×
★★½
Edit this entry  
10
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Room

The Room

1972
×
Edit this entry  
02
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Milk

Milk

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry