ryan has logged 627 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Last Night

Last Night

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Uncle Kent 2

Uncle Kent 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mesrine: Public Enemy #1

Mesrine: Public Enemy #1

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★½
Edit this entry  
28
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Cassandra's Dream

Cassandra's Dream

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Mesrine: Killer Instinct

Mesrine: Killer Instinct

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★½
Edit this entry  
25
The Longest Day

The Longest Day

1962
×
★★★
Edit this entry  
24
Training Day

Training Day

2001
×
★★½
Edit this entry  
24
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★
Edit this entry  
24
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★
Edit this entry  
22
Trespass Against Us

Trespass Against Us

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
Made for Each Other

Made for Each Other

1939
×
★★
Edit this entry  
21
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Neruda

Neruda

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The BFG

The BFG

2016
×
★★
Edit this entry  
15
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★
Edit this entry  
15
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Post Mortem

Post Mortem

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
King of Hearts

King of Hearts

1966
×
★★½
Edit this entry  
13
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tony Manero

Tony Manero

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Up to His Ears

Up to His Ears

1965
×
★★½
Edit this entry  
11
That Man from Rio

That Man from Rio

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Touch of Zen

A Touch of Zen

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stripes

Stripes

1981
×
★★
Edit this entry  
10
The Measure of a Man

The Measure of a Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
10
Portrait of Jason

Portrait of Jason

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry