Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Wonka

Wonka

2023
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jane B. by Agnès V.

Jane B. by Agnès V.

1988
×
Edit this entry  
02
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Leo

Leo

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Into the Okavango

Into the Okavango

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jacquot

Jacquot

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Ô saisons, ô châteaux

Ô saisons, ô châteaux

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Three Investigators and The Legacy of the Dragon

The Three Investigators and The Legacy of the Dragon

2023
×
Edit this entry  
30
One for the Road

One for the Road

2023
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Crocodiles

The Crocodiles

2009
×
Edit this entry  
27
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Quo Vadis, Aida?

Quo Vadis, Aida?

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sun and Concrete

Sun and Concrete

2023
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
To Catch a Killer

To Catch a Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
15
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
Edit this entry  
07
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Alaska

Alaska

2023
×
★★★½
Edit this entry  
05
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
Edit this entry  
04
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry