Sort by

Louisa has logged 51 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

Rapsittie Street Kids: Believe in Santa

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Electric Horseman

The Electric Horseman

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lantana

Lantana

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Other Side of Hope

The Other Side of Hope

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unexpected Journey

Unexpected Journey

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Their Finest

Their Finest

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Frantz

Frantz

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Country Doctor

The Country Doctor

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jasper Jones

Jasper Jones

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Land of Mine

Land of Mine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tower

Tower

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Just to Be Sure

Just to Be Sure

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Deidra & Laney Rob a Train

Deidra & Laney Rob a Train

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Bag of Marbles

A Bag of Marbles

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Wolves of Willoughby Chase

The Wolves of Willoughby Chase

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chocolat

Chocolat

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sun Belt Express

Sun Belt Express

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Room

Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime

Attacking the Devil: Harold Evans and the Last Nazi War Crime

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Best of Men

The Best of Men

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Winter in Wartime

Winter in Wartime

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gunless

Gunless

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twinsters

Twinsters

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lion

Lion

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Separate Lies

Separate Lies

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Great War

The Great War

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry