Sort by

IndieWire has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Can You Bring It: Bill T. Jones and D-Man in the Waters

Can You Bring It: Bill T. Jones and D-Man in the Waters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Vortex

Vortex

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
America: The Motion Picture

America: The Motion Picture

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Holler

Holler

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Poser

Poser

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Seance

Seance

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Columnist

The Columnist

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Unthinkable

The Unthinkable

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Best Summer Ever

Best Summer Ever

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Outside Story

The Outside Story

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Boys from County Hell

Boys from County Hell

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monday

Monday

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vanquish

Vanquish

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Awaken

Awaken

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Week Away

A Week Away

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Here Before

Here Before

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Violet

Violet

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alien on Stage

Alien on Stage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
United States vs. Reality Winner

United States vs. Reality Winner

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Boogie

Boogie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Ninjababy

Ninjababy

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sophie Jones

Sophie Jones

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cherry

Cherry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Crisis

Crisis

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blithe Spirit

Blithe Spirit

2020
×
★★
Read the review Edit this entry