• The Queen's Gambit

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★★

  • Joker

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

  • Bohemian Rhapsody

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Downsizing

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • The Martian

    ★★★½

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★½

  • Trainspotting

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★½