Sort by

alex has logged 424 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Noah

Noah

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Training Day

Training Day

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Smile

Smile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
Read the review Edit this entry  
17
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blow

Blow

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lenny

Lenny

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Domino

Domino

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Bros

Bros

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Any Given Sunday

Any Given Sunday

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry