Sort by

Marianna has logged 211 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pale Blue Eye

The Pale Blue Eye

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Till

Till

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Son

The Son

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Next Exit

Next Exit

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sr.

Sr.

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Good Night Oppy

Good Night Oppy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Violent Night

Violent Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Smile

Smile

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Whale

The Whale

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Causeway

Causeway

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vesper

Vesper

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nitram

Nitram

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Found Footage Phenomenon

The Found Footage Phenomenon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Crow

The Crow

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry