Sort by

Michael has logged 47 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Girl on the Bridge

The Girl on the Bridge

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
The Living End

The Living End

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Monsieur Hire

Monsieur Hire

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Telephone Box

The Telephone Box

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Edit this entry  
20
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Supernova

Supernova

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★½
Edit this entry  
19
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★
Edit this entry  
14
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
After Dark, My Sweet

After Dark, My Sweet

1990
×
★★★
Edit this entry  
14
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Edit this entry  
13
52 Pick-Up

52 Pick-Up

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Joe

Joe

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cop

Cop

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
So I Married an Axe Murderer

So I Married an Axe Murderer

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
The Fits

The Fits

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Rad

Rad

1986
×
★★
Edit this entry  
07
How to Succeed in Business Without Really Trying

How to Succeed in Business Without Really Trying

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Made

Made

2001
×
★★★
Edit this entry  
05
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matador

The Matador

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
The Bellboy

The Bellboy

1960
×
★★★
Edit this entry  
01
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ailey

Ailey

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★★
Edit this entry