Sort by

Michael has logged 585 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★
Edit this entry  
28
Feast of the Seven Fishes

Feast of the Seven Fishes

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Julia

Julia

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
South Park: Post Covid

South Park: Post Covid

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Husbands and Wives

Husbands and Wives

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Nico, 1988

Nico, 1988

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Attica

Attica

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avalon

Avalon

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Class

Class

1983
×
★★½
Edit this entry  
15
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry  
12
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Cosy Dens

Cosy Dens

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
Monsieur Ibrahim

Monsieur Ibrahim

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
Love and Other Catastrophes

Love and Other Catastrophes

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★½
Edit this entry  
06
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Book of Love

Book of Love

1990
×
★★½
Edit this entry  
04
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★★½
Edit this entry  
03
Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story

Men of Crisis: The Harvey Wallinger Story

1971
×
Edit this entry  
03
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★
Edit this entry  
03
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★
Edit this entry  
02
The Gunfighter

The Gunfighter

1950
×
★★★½
Edit this entry  
01
Billy Liar

Billy Liar

1963
×
★★★
Edit this entry  
31
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★
Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Antlers

Antlers

2021
×
★★½
Edit this entry  
28
The Public Eye

The Public Eye

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★½
Edit this entry