Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
09
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
26
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
11
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scary Godmother: Halloween Spooktakular

Scary Godmother: Halloween Spooktakular

2003
×
Edit this entry  
05
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
½
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
½
Read prior review Edit this entry  
22
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
12
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
Edit this entry  
11
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
10
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
Edit this entry  
30
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
10
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
Edit this entry