Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Wish

Death Wish

1974
×
Read the review Edit this entry  
03
Legend

Legend

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
Read the review Edit this entry  
27
June

June

2023
×
Edit this entry  
27
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sabotage

Sabotage

1936
×
Read the review Edit this entry  
13
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Curse

The Curse

2023
×
Edit this entry  
11
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Design for Living

Design for Living

1933
×
Edit this entry  
06
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
17
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
17
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
May December

May December

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Barbie

Barbie

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
Audition

Audition

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dead End Drive-In

Dead End Drive-In

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Read the review Edit this entry  
02
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
Edit this entry  
02
Scrooge

Scrooge

1970
×
Read the review Edit this entry  
02
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
02
Misery

Misery

1990
×
Edit this entry  
26
Albert Brooks: Defending My Life

Albert Brooks: Defending My Life

2023
×
Edit this entry  
23
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
Pearl

Pearl

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
Read other review Edit this entry  
14
Deranged

Deranged

1974
×
Read the review Edit this entry  
12
The Cheat

The Cheat

1931
×
Read the review Edit this entry  
12
The Glass Key

The Glass Key

1942
×
Edit this entry  
05
Fade to Black

Fade to Black

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hugo

Hugo

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry