Ilya has logged 181 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spawn

Spawn

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Visit

The Visit

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Follows

It Follows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fog

The Fog

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sinister

Sinister

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Rings

Rings

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry