Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Moment of Innocence

A Moment of Innocence

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Story of Adele H.

The Story of Adele H.

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Edit this entry  
22
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
02
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★★
Edit this entry  
28
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Il Grido

Il Grido

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★★
Edit this entry  
04
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Unfaithful

Unfaithful

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Dust of Time

The Dust of Time

2008
×
★★★★
Edit this entry  
28
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Edit this entry  
22
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★
Edit this entry  
17
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★
Edit this entry  
31
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Split

Split

2016
×
★★
Edit this entry  
03
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Edit this entry  
09
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

2022
×
★★
Edit this entry  
04
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Edit this entry