Sort by

Peter has logged 257 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1911
×
Edit this entry  
31
The Missing Bride

The Missing Bride

1911
×
Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1911
×
Edit this entry  
31
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1913
×
★★
Edit this entry  
31
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1912
×
★★½
Edit this entry  
31
The Queen of Spades

The Queen of Spades

1910
×
★★
Edit this entry  
31
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★
Edit this entry  
31
The Spider and the Butterfly

The Spider and the Butterfly

1909
×
★★½
Edit this entry  
31
Le voleur invisible

Le voleur invisible

1909
×
★★½
Edit this entry  
31
The Sealed Room

The Sealed Room

1909
×
★★★
Edit this entry  
31
Legend of a Ghost

Legend of a Ghost

1908
×
★★★
Edit this entry  
31
In the Bogie Man's Cave

In the Bogie Man's Cave

1908
×
★★★
Edit this entry  
31
Satan at Play

Satan at Play

1907
×
★★
Edit this entry  
31
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
★★½
Edit this entry  
31
The Clock-Maker's Secret

The Clock-Maker's Secret

1907
×
★★
Edit this entry  
31
The Red Spectre

The Red Spectre

1907
×
★★½
Edit this entry  
31
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
★★½
Edit this entry  
31
Is Spiritualism a Fraud?: The Medium Exposed

Is Spiritualism a Fraud?: The Medium Exposed

1906
×
★★★
Edit this entry  
31
The Merry Frolics of Satan

The Merry Frolics of Satan

1906
×
★★★
Edit this entry  
31
The Black Imp

The Black Imp

1905
×
★★½
Edit this entry  
31
The Mistletoe Bough

The Mistletoe Bough

1904
×
★★★
Edit this entry  
31
Faust and Mephistopheles

Faust and Mephistopheles

1903
×
★★
Edit this entry  
31
The Monster

The Monster

1903
×
★★★
Edit this entry  
31
The Infernal Cauldron

The Infernal Cauldron

1903
×
★★★
Edit this entry  
31
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★½
Edit this entry  
31
Bluebeard

Bluebeard

1901
×
★★★
Edit this entry  
31
The Haunted Curiosity Shop

The Haunted Curiosity Shop

1901
×
★★½
Edit this entry  
31
The Devil and the Statue

The Devil and the Statue

1901
×
★★
Edit this entry  
31
Turn-of-the-Century Surgery

Turn-of-the-Century Surgery

1900
×
★★½
Edit this entry  
31
Uncle Josh in a Spooky Hotel

Uncle Josh in a Spooky Hotel

1900
×
★★½
Edit this entry  
31
Uncle Josh's Nightmare

Uncle Josh's Nightmare

1900
×
★★½
Edit this entry  
31
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★
Edit this entry  
31
Explosion of a Motor Car

Explosion of a Motor Car

1900
×
Edit this entry  
31
Davey Jones' Locker

Davey Jones' Locker

1900
×
★★
Edit this entry  
31
Faust and Marguerite

Faust and Marguerite

1900
×
★½
Edit this entry  
31
Cinderella

Cinderella

1899
×
★★
Edit this entry  
31
The Devil in a Convent

The Devil in a Convent

1899
×
★★★
Edit this entry  
31
The Cavalier's Dream

The Cavalier's Dream

1898
×
★★
Edit this entry  
31
Faust : apparition de Méphistophélès

Faust : apparition de Méphistophélès

1897
×
★★
Edit this entry  
31
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
★★★
Edit this entry  
31
The Hallucinated Alchemist

The Hallucinated Alchemist

1897
×
★★½
Edit this entry  
31
The X-Ray Fiend

The X-Ray Fiend

1897
×
★★
Edit this entry  
31
The Bewitched Inn

The Bewitched Inn

1897
×
★★½
Edit this entry  
31
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
★★½
Edit this entry  
31
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
★★★
Edit this entry  
31
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★
Edit this entry  
30
City of God

City of God

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Angela's Christmas

Angela's Christmas

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry