Sort by

nurlene has logged 145 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
26
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Edit this entry  
20
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Entergalactic

Entergalactic

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
05
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Rush

Rush

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
Edit this entry  
20
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Kira & El Gin

Kira & El Gin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
14
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Edit this entry