ii has logged 39 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Time and Tide

Time and Tide

2000
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bring Me the Head of Tim Horton

Bring Me the Head of Tim Horton

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hedonists

The Hedonists

2016
×
★★
Edit this entry  
26
One Piece: Chopper's Kingdom on the Island of Strange Animals

One Piece: Chopper's Kingdom on the Island of Strange Animals

2002
×
★★
Edit this entry  
24
One Piece: Clockwork Island Adventure

One Piece: Clockwork Island Adventure

2001
×
★★
Edit this entry  
24
Heliografía

Heliografía

1993
×
Edit this entry  
24
One Piece: The Movie

One Piece: The Movie

2000
×
★★
Edit this entry  
24
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
24
Baltazar

Baltazar

1975
×
Edit this entry  
24
The Evolution of the Stones

The Evolution of the Stones

1988
×
Edit this entry  
24
Ventana

Ventana

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Offering

Offering

1978
×
★★★
Edit this entry  
23
One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island

One Piece: Baron Omatsuri and the Secret Island

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Girlfriend Experience

The Girlfriend Experience

2009
×
★★
Edit this entry  
22
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
And So We Put Goldfish in the Pool.

And So We Put Goldfish in the Pool.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Edit this entry  
19
Rumble in the Bronx

Rumble in the Bronx

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Amarcord

Amarcord

1973
×
Edit this entry  
12
Blade Runner: Black Out 2022

Blade Runner: Black Out 2022

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
2048: Nowhere to Run

2048: Nowhere to Run

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
2036: Nexus Dawn

2036: Nexus Dawn

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Read the review Edit this entry  
09
Double Lover

Double Lover

2017
×
Edit this entry  
09
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
Edit this entry  
09
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★
Edit this entry  
07
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★
Edit this entry  
06
Evangelion the Movie AVANT 1: 0706 Version

Evangelion the Movie AVANT 1: 0706 Version

2019
×
Edit this entry  
06
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★★
Edit this entry  
05
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★
Edit this entry  
03
Our Time

Our Time

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry