Sort by

ii has logged 199 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★
Edit this entry  
30
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
Edit this entry  
22
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★
Edit this entry  
21
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
Edit this entry  
21
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Wizards

Wizards

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★
Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★
Edit this entry  
15
Twixt

Twixt

2011
×
★★
Edit this entry  
14
Tetro

Tetro

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
Edit this entry  
12
Sicily!

Sicily!

1999
×
★★
Edit this entry  
12
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★
Edit this entry  
11
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★
Edit this entry  
08
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Winners & Sinners

Winners & Sinners

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Creepy

Creepy

2016
×
★★
Edit this entry  
03
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
Edit this entry  
01
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★
Edit this entry  
28
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★
Edit this entry  
25
Encounter of the Spooky Kind

Encounter of the Spooky Kind

1980
×
★★★
Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★
Edit this entry  
20
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
Edit this entry  
18
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Edit this entry  
16
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
The Cotton Club

The Cotton Club

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★
Edit this entry  
14
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Loft

Loft

2005
×
★★
Edit this entry  
11
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Edit this entry  
09
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Demonlover

Demonlover

2002
×
Edit this entry  
06
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★
Edit this entry  
05
De Palma

De Palma

2015
×
★★
Read the review Edit this entry