Sort by

IHE has logged 116 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

2005
×
★★½
Edit this entry  
28
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★½
Edit this entry  
28
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★
Edit this entry  
28
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
½
Edit this entry  
24
Naked

Naked

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
10
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

2020
×
Edit this entry  
23
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Shortbus

Shortbus

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Guest

The Guest

2014
×
Edit this entry  
30
Roar

Roar

1981
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
Edit this entry  
16
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
Edit this entry  
16
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Crazy World

Crazy World

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Edit this entry  
14
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Capone

Capone

2020
×
★★
Edit this entry