Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Persian Lessons

Persian Lessons

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Minamata

Minamata

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
New Order

New Order

2020
×
Read the review Edit this entry  
31
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
Edit this entry  
28
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Resurrection

Resurrection

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Come True

Come True

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Southern Comfort

Southern Comfort

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Mimic

Mimic

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Day of the Wacko

Day of the Wacko

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Loving

Loving

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Major Grom: Plague Doctor

Major Grom: Plague Doctor

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Abrakadabra

Abrakadabra

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Miss Fate

Little Miss Fate

2020
×
Edit this entry  
19
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Eye

The Eye

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
Piercing

Piercing

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Dark, Dark Man

A Dark, Dark Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bottomless Bag

The Bottomless Bag

2017
×
Read the review Edit this entry  
14
Pain & Gain

Pain & Gain

2013
×
Edit this entry  
10
The Yellow Sea

The Yellow Sea

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spring

Spring

2014
×
★★½
Edit this entry  
04
Trans-Europ-Express

Trans-Europ-Express

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Into the Labyrinth

Into the Labyrinth

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Zeroville

Zeroville

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Contact

Contact

1992
×
Read the review Edit this entry  
27
Cruel Winter Blues

Cruel Winter Blues

2006
×
Read the review Edit this entry  
27
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
27
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Operation Odessa

Operation Odessa

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Man Bites Dog

Man Bites Dog

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry