• A Beautiful Day in the Neighborhood

    A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

    BY JOI CHILDS

    loyd Vogel (Matthew Rhys) hands his first draft of his profile of Mister Rogers (Tom Hanks) to his editor. Exasperated, he explains his whole hesitation about the piece, saying “I just don’t know if he’s real.” This is not an uncommon reaction to the lore around Fred Rogers.A children’s television icon, Mister Rogers’ has a reputation as a sort of god amongst men – with many wondering if the person they’ve grown up with is the same…

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    BY JIM VEJODA

    Featuring a riveting, fully realized, and Oscar-worthy performance by Joaquin Phoenix, Joker would work just as well as an engrossing character study without any of its DC Comics trappings; that it just so happens to be a brilliant Batman-universe movie is icing on the Batfan cake. You will likely leave Joker feeling like I did: unsettled and ready to debate the film for years to come.
    Clearly drawing its spirit and style from classic ‘70s and ‘80s…

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

    It hurts for me to say that IGN thinks this movie is worse than The Lion King (2019).

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★★★

    BY SCOTT COLLURA

    Right from the start, Godzilla: King of the Monsters makes it clear that it is not going to be another hide-the-monsters exercise like its predecessor, 2014’s Godzilla. Whereas that movie, which rebooted the king of the monsters for modern audiences, aimed for a more contemplative if stingy approach to portraying the iconic beast, this new film gives us a huge scene -- with a huge monster! -- within its first few minutes.

    The message is clear: This…

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★½

    BY SIMON THOMPSON Rocketman is now playing in the UK. It opens in Australia on May 30 and in the US on May 31.

    You wait for a biopic about a British music legend and two come along within a few months of each other. Not only that but they also have the same director involved. However, where Bohemian Rhapsody failed for some, Rocketman makes up for it in spades. Taron Egerton is Elton John in Dexter Fletcher’s stunning biopic…

  • The Perfection

    The Perfection

    ★★★½

    BY ROSIE KNIGHT

    In the age of all-encompassing celebrity there are plenty of parables about the danger of chasing fame and fortune, but there are none quite like Netflix's new original film, The Perfection. The chilling and highly unusual offering is an intriguing watch that puts a twist-filled spin on one of the most exploitative subgenres of horror.

    It's almost impossible to talk about The Perfection without giving away its secrets and this is certainly a film that is best…

  • Brightburn

    Brightburn

    ★★★½

    BY WITNEY SEIBOLD

    Brightburn, a Tales from the-Crypt-inflected satire of the Superman myth from producer James Gunn, posits a deliciously wicked “what if” scenario asking what Superman would look like if he was born without a conscience. In Superman comics, an economically struggling Kansas couple, the Kents, in the midst of longing for a child, find a crashed alien spacecraft on their property. Inside is a human-looking infant of extraterrestrial origin that they immediately adopt, hiding the spaceship from the…

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★½

    BY TOM JORGENSEN

    At this point, we've seen enough live-action reimaginings of Disney's animated canon to know they don't always concern themselves with breaking the mold. Their classics are classics for a reason - so if it ain't broke, right? It should come as no surprise then that their adaptation of 1992’s Aladdin, for the most part, is very content to color inside the lines. Most of the proceedings will feel very familiar to fans of the original, so if…

  • The Dead Don't Die

    The Dead Don't Die

    ★★★★

    BY ROSIE KNIGHT This is an advance review. The Dead Don't Die opens June 14, 2019.

    Like any good zombie movie, The Dead Don't Die is set somewhere in Pennsylvania. If you don't immediately understand why that is--nearly all of George Romero's iconic Dead series was set there--then this might not be the film for you. However, if you're a fan of Jim Jarmusch and/or zombie horror then you'll probably be charmed by this enjoyable-if-slight zom-com.

    The core setup is…

  • Drive

    Drive

    IGN is to lazy to give this film a rating lol.

    They said it was one of the best of 2011, so it's either a 9 or a 10; unfortunately I can't confirm what it is.

  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

    ★★★

    BY RAFAEL MOTAMAYOR This was originally reviewed out of the Sundance Film Festival. The movie premieres on Netflix and in select theaters on May 3.

    In the lore of serial killer movies, none have tried so hard to make us feel sympathetic about a man who murdered 30 women as Joe Berlinger’s Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile. The performances are great, and the film tries to do something new with the serial killer genre, but its misguided tone and…

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★

    BY JOSHUA YEHL

    It was a bit of a head-scratcher when we heard the first-ever live-action Pokémon movie would not star Ash Ketchum (or even Red) but instead Detective Pikachu, a fast-talking investigator with a nose for finding clues and an alarming caffeine addiction. But between Detective Pikachu’s immaculately rendered Pokémon, a story with a big heart, and Ryan Reynolds’ whip-smart, self-aware performance as the title character, it’s easy to see why Pokémon: Detective Pikachu is super effective.

    Detective Pikachu…