Sort by

Iglian has logged 33 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Welcome Back, Mr. McDonald

Welcome Back, Mr. McDonald

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sylvia and the Ghost

Sylvia and the Ghost

1946
×
★★★½
Edit this entry  
17
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cloak & Dagger

Cloak & Dagger

1984
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Die Nibelungen: Siegfried

Die Nibelungen: Siegfried

1924
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bad Seed

Bad Seed

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
The Three Little Pigs

The Three Little Pigs

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
102 Minutes That Changed America

102 Minutes That Changed America

2008
×
★★★½
Edit this entry  
07
Hotel Transylvania: Transformania

Hotel Transylvania: Transformania

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Marriage Circle

The Marriage Circle

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blood and Roses

Blood and Roses

1960
×
★★½
Edit this entry  
03
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★
Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Dying Swan

The Dying Swan

1917
×
★★★½
Edit this entry  
02
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry