Sort by

Ashley has logged 370 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine

Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mysterious Lady

The Mysterious Lady

1928
×
★★★½
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cake

Cake

2005
×
★★★
Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Read the review Edit this entry  
07
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Performance

Performance

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Bone Collector

The Bone Collector

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Salt

Salt

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Barkleys of Broadway

The Barkleys of Broadway

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Story of Vernon and Irene Castle

The Story of Vernon and Irene Castle

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Roberta

Roberta

1935
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tight Spot

Tight Spot

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Once Upon a Honeymoon

Once Upon a Honeymoon

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry