• The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Soul

    ★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Dolemite Is My Name

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • It Chapter Two

    ★★★

  • Midsommar

    ★★½

  • Little

    ½

  • The Act

    ★★★½

  • Booksmart

    ★★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★½

  • Holmes & Watson

    ½

  • Dumplin'

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bird Box

    ½

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Irreplaceable You

    ½

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★

  • Eighth Grade

    ★★★

  • The Greatest Showman

    ★★½

  • Please Stand By

    ★★

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • It

    ★★★½

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★★★

  • Don't Talk to Irene

    ★★★

  • Everything, Everything

    ★★

  • My Friend Dahmer

  • Baby Driver

    ★★★½

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★

  • Get Out

    ★★★

  • Call Me by Your Name

    ½

  • Moana

    ★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★½

  • Handsome Devil

    ★★★½

  • La La Land

    ★½

  • Suicide Squad

    ½

  • The BFG

    ★★½

  • Paterson

    ½

  • The Handmaiden

    ★★★★

  • Florence Foster Jenkins

    ★★★½

  • Pee-wee's Big Holiday

    ★★★

  • Deadpool

    ★★★½

  • Sing Street

    ★★★★

  • Captain Fantastic

    ★★★½

  • Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★★

  • Daddy's Home

  • Jane Wants a Boyfriend

    ★★★½

  • Girl Asleep

    ★★★½

  • An Inspector Calls

    ★★★

  • Room

    ★★★

  • The Lobster

  • Growing Up Smith

    ★★½

  • Amy

    ★★★★

  • Man Up

    ★★★★

  • Hello, My Name Is Doris

  • Cinderella

    ★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ½

  • Roald Dahl's Esio Trot

    ★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Penguins of Madagascar

    ★★★★

  • The Beat Beneath My Feet

    ★★★½

  • The Boxtrolls

    ★★★½

  • The Goob

    ½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Wild Tales

    ★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★½

  • 22 Jump Street

    ★★★½